sobota 20. září 2008

Doplňování pevných mezer   do textu -   replacer

&nbsp replacer je název nového online nástroje pro automatické doplňování pevných mezer to textu. Jedná se o nástroj pro webdesignery, kteří si chtejí usnadnit práci při používání správné typografie i na webu!
&nbsp replacer automaticky doplní do vašeho připraveného textu, před vložením na web, pevné mezery za jedno a více písmenné spojky a předložky, aby tak v textu nezůstávaly na koncích řádků.
Pevné mezery se tímto nástrojem doplňují za tyto předložky a spojky: s, v, z, k, u, o, i, S, V, Z, K, A, U, O, I, na, ve, do, za, po, ta, to, ku, či, se, ze, ke, pod, nad, aby, když, který, před, při, Na, Ve, Do, Za, Po, Ta, To, Ku, Či, Se, Ze, Ke, Pod, Nad, Aby, Když, Který, Před, Při
Nástroj najdete na adrese: http://www.nedivse.cz/doplnovani-pevnych-mezer/Do prvního pole se vloží text před úpravou a po zmáčknutí tlačítka "Doplnit pevné mezery" se ve druhém okně zobrazí text po úpravě s vloženými pevnými mezerami.
Upozornění: Tento nástroj vkládá pevné mezery i tam, kde to není typograficky vyžadováno! Kvůli požadavkům uživatelů.

8 komentářů:

 1. Není zbytečné neoddělovat i víceznakové předložky a spojky? Když je text na stránce ve dvou sloupcích tak je to nepoužitelné. Klasická typografie to nevyžaduje.

  OdpovědětVymazat
 2. Jsem si vědom toho co píšete ve Vaší připomínce a děkuji za ni, ale je to takto uděláno kvůli požadavkům uživatelů a i mě se to zatím takto hodí více. Pokud budou převažovat požadavky na to, aby se to změnilo, tak změnu uvážím.
  Do textu jsem doplnil.
  "Upozornění: Tento nástroj vkládá pevné mezery i tam, kde to není typograficky vyžadováno! Kvůli požadavkům uživatelů."

  OdpovědětVymazat
 3. Došlo k zavedení volby "Typograficky" pro zúžení výběru toho kam se vloží nedělitelná mezera. Tato volba vynechá tyto položky: by, co, či, do, je, ke, ku, na, no, od, po, se, ta, to, ve, za, ze, že, aby, což, když, kde, kdy, který, která, které, nad, pod, před, při, Co, Či, Do, Je, Ke, Ku, Na, No, Od, Po, Se, Ta, To, Ve, Za, Ze, Že, Aby, Což, Když, Kde, Kdy, Který, Která, Které, Nad, Pod, Před, Při

  http://www.nedivse.cz/doplnovani-pevnych-mezer/

  OdpovědětVymazat
 4. Zavedl jsem i třetí volbu "úzký sloupec" kdy se pevné mezery doplňují pouze za tyto předložky a spojky: a, i, o, u, k, s, v, z, A, I, O, U, K, S, V, Z

  OdpovědětVymazat
 5. Dnes   replacer prošel dalšími drobnými vylepšeními a doplněními, viz http://www.nedivse.cz/doplnovani-pevnych-mezer/novinky-historie-verzi.php

  OdpovědětVymazat
 6. Díky,
  skvělý nástroj, jen naučit vkladatele ho používat :-). Používáme na našem školním webu zatím ve veřejné části...

  Ivan

  OdpovědětVymazat
 7. Jaký redakční systém na webu používáte? Například do Wordpressu existuje plugin Zalomení od českého autora https://wordpress.org/plugins/zalomeni/, který neco podobného řeší přímo při uložení článku.

  OdpovědětVymazat
 8. Skvělý nástroj, který mi velmi pomohl a jistě se k němu v budoucnu vrátím, pokud bude potřeba.

  OdpovědětVymazat